Zakladateľom psychoanalýzy bol viedenský psychiater Sigmund Freud. Freud dospel k názoru, že naše správanie je do značnej miery ovládané podvedomím a tým, ako do dospelosti prenášame mechanizmy potláčania úzkosti, ktoré sme si osvojili v ranej fáze života. Podľa Freuda „zmyslom sna je splnenie potlačeného želania“, ktoré sa vynorí ako zašifrované posolstvo v podobe symbolov. Otázne je, či sa niekedy podarí hodnoverne zistiť, prečo sa ľuďom snívajú sny. Vedci uvádzajú rôzne dôvody, snažia sa svoje hypotézy podoprieť pádnymi argumentmi, avšak ich názory sa rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že sen pomáha človeku prežiť a zabudnúť nepodstatné udalosti, ktoré sa cez deň prihodili. Ďalší sa prikláňajú k názoru, že prostredníctvom snov nachádzame sami seba a lepšie spoznávame svoje vnútro.
Sen je významným ukazovateľom a pomocníkom. Veľmi dobre interpretoval sny psychoanalytik Carl Gustav Jung. Podľa neho sú kľúčom k povedomiu. Jazyk snov je síce zašifrovaný do symbolov, obrázkov ale obsahuje konkrétne skúsenosti celých pokolení. Tento jazyk treba pochopiť, vtedy sny prestanú byť tajomné. Sny môžeme rozdeliť na niekoľko kategórií. – sny v ktorých snívame, že naše túžby sa plnia – sny v ktorých symbolika informuje o fyzických alebo začínajúcich sa chorobách (napríklad sen pokazenej rúre či peci môže znamenať poruchy trávenia). Sny ktoré odzrkadľujú zážitky prežitého rušného dňa: v sne prežívame ešte raz. – absurdne, chaotické sny, nočné mory sú výsledkom napätia, stresu, strachu, prepracovania a neurózy. – sny v ktorých sa odzrkadľuje naša osobnosť, najmä tie aspekty ktoré bežne nepozorujeme. Vďaka vhodnej interpretácií môžeme objaviť zdroj problémov a motiváciu v rôznych svojich činoch. – prorocké sny – patrí k nim iba 1 až 5% snov (záleží na individuálnych schopnostiach). Vízie budúcnosti sú v snoch častejšie ako v bdelom stave prežíva ich každý, ale len málo kto im venuje pozornosť.
Prorocké sny sú veľmi dôležité a pomáhajú nám v bežnom živote, slúžia ako tajný klúč do trinástej komnaty. Pre výklad snov sú nám dostupné tzv. Snáre, knihy za pomocou symbolov v nich si vieme daný sen vyložiť. Ak patríte medzi tú skupinu ľudí, ktorí snívajú stále bolo by dobré naučiť sa sledovať svoje sny a vytvoriť si svoj vlastný osobný Snár, ktorý by mal pre vás svoj osobitý a hlboko bytostný význam. Ja tiež patrím do tejto skupiny a uvediem aspoň zopár symbolov. Určite mnohí z vás vedia význam vody v sne. Mútna symbolizuje špinavú a zadymenú auru a chorobu, čistá a priezračná uzdravenie. Keď sa mi sníva so surovým mäsom sú to zdravotné problémy, koláče konflikty, dom symbolizuje dušu. Ak je dom prázdny a schátraný aj duša vyzerá rovnako a naopak ak je pekný a uprataný duša žiari. Tento týždeň sa mi v dvoch snoch za sebou snívalo že som prerábala dom, stavala priečky v ňom, vymieňala okná za nové. Znamenalo to že pracujem duchovne na svojej duši a rozvíjam ju. Približne pred mesiacom som mala sen, ktorí ma mal upozorniť. Snívalo sa mi s liečiteľom a pozeral si moje temeno hlavy, nakreslil naň biely kruh. O týždeň nato my farba na vlasy dosť silne poškodila vlasy a pokožku a presne v tejto oblasti mi začali rapídne vypadávať.
V snoch nesmieme zabúdať ani na svojich blízkych mrtvych. Aj oni nám dávajú znamenia aj keď s nami v snoch komunikujú len prostredníctvom myšlienok. Podelím sa s vami o jeden mystický a možno ho nazvať prorockým snom a dlho som rozmýšľala či ho zverejním, lebo poniektorí neveriaci ho môžu brať ako fantáziu. Snívalo sa mi mne s osobne blízkym človekom, ktorý tento rok náhle umrel a chcel toho ešte veľmi veľa urobiť pre Slovensko, ale nestihol. V tom sne som videla matku Božiu plakať krvavé slzy, slovenský národ ovládol veľký strach a panika. Videla som tmavú oblohu a vojnu. Ten strach a bezmocnosť som pociťovala dosť intenzívne a utekala som. Vzápätí predo mnou zastal veľký hnedý kôň a na ňom sedel tento muž so zástavou strany v ruke ktorej strávil posledné roky života a povedal mi s úsmevom, aby som sa nebála, on Slovensko ochráni. Bol ako archanjel Michael. V nasledujúcom sne sa mi snívalo s ním znova. Postavil veľký drevený zlatý chrám. Tento sen má svoj význam a podstatu. Nechcem menovať meno tohto človeka , ale veľa ľudí ho poznalo a vedia o koho ide. Miloval matku Božiu, mal rád kone, pomáhal ľudom a bol vyučený stolár a v tomto roku sa dostal do parlamentu ako poslanec. Jeho rodina sa ma pýtala prečo musel umrieť taký mladý atď. Tu je pre nich a odpoveď. Tu na Zemi by im už nemal ako pomôcť, preto ochraňuje Slovensko a svoju rodinu zhora.
Keď sny zhrnieme do jedného klbka, celku a vytvoríme z nich svoju vlastnú tvár a štruktúru zistíme že tvoria náš skrytý podvedomý obraz. Či už bude farebný, biely alebo čierny. V každom prípade sa nechajme našim snom, snami viesť, pretože vedia namaľovať dážď tými najkrajšími a najjasnejšími farbami a vyčariť v ňom pestrofarebnú dúhu.