Strom je stelesnením života, je symbolom dlhovekosti a nesmrteľnosti. Lesy sú domov zvieracej ríše a opradené tajomnom v ktorom žili lesní škriatkovia, čarodeji, lesné víly…Strom sa stal inšpiráciou pre mnohých umelcov maliarov obrazov, básnikov, spevákov a fotografov. Každý strom žije má dušu, životnú silu. V minulosti vedeli ľudia túto energiu a silu využívať. Mali svoje posvätné dubové, bukové, gaštanové háje, ktoré využívali ako veštiarne, ale slúžili aj ako uzdravenie pre telo, dušu, myseľ. Dnes znovu objavujeme liečivú a uzdravujúcu silu stromov a samotný pobyt stromov blahodarne pôsobí na utrápenú dušu a psychický stav človeka. Ihličnaté stromy sú dobrým liekom na dýchacie cesty a pomáhajú tiež pri migrénach.
Človek samotný je ako strom. Často vidím ľudí ako stromy rozkvitnuté jablone, čerešne…, alebo naopak ako vyschnuté pahyle. Na základe toho viem určiť ich životnú energiu. Chodidlá sú ako korene stromu a prvá čakra, nohy symbolizujú kmeň. Ruky a trup konáre, hlava a vlasy jeho korunu a najvyššiu korunnú čakru- vedomie. Tak mi to bolo ukázané z nebies. Práve tieto dve dôležité čakry bývajú dosť zablokované a spôsobujú stagnáciu v živote. Meditáciou a vizualizáciou sa dajú tieto čakry krásne odblokovať a rozprúdiť v tele energiu.
Ak pôjdete do prírody všímajte si stromy ich vznešenosť, pôvab, silu, krásu. Počúvajte v tichosti ako šumí les, je to jeho hlas. Započúvajte sa do tých zázračných tónov stromov a vytvorte si spolu s nimi tú vašu relaxačnú muziku. Nájdite si ten svoj vlastný liečivý strom. Ten môj je dub, vždy ma fascinoval, dával mi energiu a silu.
Desať liečivých stromov
BREZE sa prisudzuje sila, napomáhajúca vnútornému obnoveniu mladosti. Ľudová tradícia hovorí, že chlapci stavali svojím vyvoleným dievčatám pod okná „máje“, čím vyjadrovali svoju túžbu po svadbe a počatí potomkov. Šibanie stehien dievčat čerstvými brezovými vetvičkami, malo zasa priniesť povzbudenie sexuálnej energie. Liečivé účinky brezy spočívajú v rozprúdení energie, odstraňovaní akéhokoľvek nechutenstva, úzkosti, skľúčenosti, depresií a upokojení nervovej sústavy. Jej účinkom sa podporuje látková výmena, zmierňuje artritída, dna a liečia kožné ochorenia. Breza prináša ľudskému duchu inšpiráciu a odplavuje nánosy na duši aj na tele.
VŔBA je charakteristická tým, že nesie vyššie vedomie o živote a smrti. Vŕbový prútik mal v dávnej minulosti zvláštny účinok, predovšetkým vo forme uzatvoreného magického kruhu. Trikrát omotaná vŕbová slučka sa kládla na hrdla odsúdených. Z vŕby vychádzajúca melanchólia, ktorá prechádza na citlivých ľudí, im pripomína pominuteľnosť pozemského života. Posiľňuje pocit zodpovednosti za vlastnú osobu a etiku. Ukľudňujúco pôsobí hlavne na tých, ktorí prežívajú sklamanie, vnútorný chlad, nenávisť a nemajú dostatok odvahy. U ľudí so silným charakterom posiľňuje liečiteľské schopnosti.
BUK sa považuje za magického nositeľa života. Má čarovnú silu, pretože do bukového dreva vyrývali „babky bylinkárky“ magické znamenia – runy a jeho haluze tak mali z tela vyháňať všetky ochorenia. Na rozštiepené bukové vetvičky sa písali sakrálne runy, predpovedajúce osud. Tento strom veľmi silno pohlcuje bolesti hlavy a migrény. Jeho energia vyjasňuje myšlienky, podporuje tvorivého ducha a duševnú prácu. Vedie k väčšej tolerancii a pozitívnemu prístupu ku svetu.
BOROVICA významovo prináša splodenie ohňa a zároveň premenu zámeru na skutky. Posiľňuje pľúca, a podobne ako ostatné ihličnaté stromy, dodáva životnú energiu, radosť, odčerpáva smútok a výčitky svedomia. Taktiež zahrieva srdce a uľahčuje odpúšťanie.
JEDĽA rozvíja vôľu človeka k životu, zásobuje nás životnou energiou a prináša chuť do každodenného bytia. Je to strom svetla a Vianoc. Ohlasuje príchod nového roku a čas znovuzrodenia. Posiľňuje intuíciu a jej liečivá energia podporuje prekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdečné obtiaže a bolesti hlavy. Dym z jedľového ihličia čistí atmosféru.
SMREK podobne ako breza sa používal na stavanie „májov“ vo dvoroch, čo symbolizovalo zjednotenie nebeských a zemských síl. Opradený temnými spomienkami na tzv. „stĺp života“, umožňoval šamanom pohyb éterického tela v rôznych dimenziách za účelom sprostredkovania hlbšieho spojenia medzi ľuďmi, bohmi a duchmi. Energetické vyžarovanie smreku prispieva k prečisťovaniu ľudskej aury od nižších pudov, čistí srdce a prináša mu zdravý a usporiadaný pocit.
TIS bol považovaný za posvätný strom – vládcu duší. Takmer vo všetkých európskych kultúrach tis znamenal príchod smrti a rástol predovšetkým na cintorínoch. My ho považujeme za „strom radosti“, aj keď okrem jeho červených plodov je všetko jedovaté. Jedom z tisu boli naplňované šípy a kópie. Už malá dávka jedu z tisu v pohári vína znamenala smrť. Tis chráni človeka pred temnými vplyvmi, ale vyvoláva aj spomienky na minulú existenciu. Pozor, lebo odvar z tisu je prudko jedovatý!
DUB znamená neustály pohyb a naši predkovia ho považovali za strom súdu, umenia a osvietenia. V celej Európe symbolizuje dlhovekosť, silu a moc. Pu človeka povzbudzuje premýšľanie nad sebou samým a po vyčerpávajúcej chorobe dokáže dodať stratenú energiu.
JELŠA je životnou bojovníčkou a v mnohých príbehoch vystupuje ako strom duchov a strašidiel. Rastie v oblasti medzi zemou a zurčiacou vodou. Preto vraj poukazuje na rozdielnosť medzi jemnohmotným a hmotným svetom. Jelša je zo všetkých stromov najviac ovplyvňovaná pôsobením mesačného svetla. V jej blízkosti sa posiľňujú spiritualistické schopnosti. Veľmi dobre vplýva na frigidné, čiže „chladné“ ženy, pretože povzbudzuje ženské, materské impulzy, zmyselnosť a odstraňuje s tým spojené rôzne emočné bloky.
JASEŇ spojuje všetky úrovne života. Podľa legendy, ohnivá pyramída pripravená k svätému ohňu a jeho posvätným plameňom, bola pripravená z jaseňového dreva. Sila jaseňa rozvíja vôľu a prebúdza v človeku mystickú silu. Povzbudzuje funkciu pečene, obličiek, zmierňuje horúčku, nachladenie a obyčajným dotykom môže hojiť i rany.
Svoju liečivú energiu majú aj lipa, ktorá bola vždy stromom zamilovaných a otvárala dušu pre krásne sny. Čierna baza prináležala podľa starogermánskej mytológie pani „Holle“ a mala blahodárny účinok na vyliečenie mnohých ochorení. A nie je tomu inak ani dnes. Plody gaštanu nosené vo vreckách nás chránia pred reumatizmom. Javor zmierňuje horúčkovité stavy a čerešňa chráni pred temnými vplyvmi. Jabloň a jej plody majú silu nesmrteľnosti. A nakoniec, hruška očisťuje ľudský organizmus, zbavuje ho jedov a zmierňuje dnu a reumatizmus.
Stromy sú ako básne, ktoré zem píše do neba. Buďme aspoň na chvíľu ako stromy… Zakorenení láskou k zemi, vzpriamení a ťahajúci sa k nebu. A náručie majme otvorené pre všetko krásne a nové, čo prichádza.